Each department that appoints GSIs has a Faculty Adviser for GSI Affairs. Responsibilities of Faculty Advisers for GSI Affairs include

  • providing consultation on policy and regulations pertaining to GSI appointments;
  • assisting in cases of unresolved conflict between GSIs and the faculty members with whom they teach; and
  • approving an alternate 300-level pedagogy course for first-time GSIs who cannot take this required course in their teaching department, either because the number of GSIs is too low to make a course feasible or because of an intractable scheduling conflict.

Faculty are nominated for this position by the department chair and are appointed by the Dean of the Graduate Division. For more information about this department role, please see Faculty Advisers for GSI Affairs: Roles and Responsibilities.

GSIs who wish to contact their Faculty Adviser for GSI Affairs should contact the one listed below for the department in which they are teaching. The list is current as of Spring 2021. We update information as it becomes available to us.

Department Name Faculty Adviser Name
African American Studies Michael Cohen
Agricultural and Resource Economics Michael Anderson
Anthropology Sabrina Agarwal
Architecture Simon Schleicher
Art Practice Brody Reiman
Astronomy Alexei Filippenko
Athletic Study Center
(Special Education Joint Program)
Derek Van Rheenen
Bioengineering Mohammad Mofrad
Buddhist Studies Alexander Von Rospatt
Business Administration John Morgan
Chemical and Biomolecular Engineering Bryan McCloskey
Chemistry Matthew Francis
City and Regional Planning Karen Chapple
Civil and Environmental Engineering Fotini Chow
Classics Duncan MacRae
Comparative Literature Niklaus Largier
Computational Biology Haiyan Huang
Data Science Education Program (DSEP) Ani Adhikari
Demography Joshua Goldstein
Design (Architecture; Env Design) Kyle Steinfeld
Development Practice George Scharffenberger
Earth and Planetary Science William Boos
East Asian Languages and Cultures Mark Blum
Economics Andres Rodriguez-Clare
Education Glynda Hull
Electrical Engineering and Computer Sciences Paul Hilfinger (CS)
Babak Ayazifar (EE)
Energy and Resources Daniel Kammen
English Nadia Ellis
Environmental Science, Policy and Management Damian Elias
Ethnic Studies Christian Paiz
Film and Media Mark Sandberg
French Richard Kern
Gender and Women’s Studies Eric Stanley
Geography Sharad Chari
German Thomas Shannon
Graduate Division Gail Brager
Hispanic Languages and Literatures
(Spanish and Portuguese)
Daylet Dominguez
History Ethan Shagan
History of Art Todd Olson
Industrial Engineering and Operations Research Dorit Hochbaum
Information Paul Duguid
Integrative Biology Jim McGuire
International and Area Studies
(Asian Studies, Global Studies)
Alan Karras
Italian Studies Mia Fuller
Jewish Studies John Efron
Journalism Andres Cediel
Jurisprudence and Social Policy
(Legal Studies)
Jonathan Marshall
Landscape Architecture and Environmental Planning Louise Mozingo
Law Rachel Stern
Linguistics Line Mikkelsen
Materials Science and Engineering Phillip Messersmith
Mathematics Sug Woo Shin
Mechanical Engineering Van Carey
Molecular and Cell Biology

 

Georjana Barnes
P. Robert Beatty
Yang Dan
Gary Karpen
Jeremy Thorner
Molecular Toxicology
(Nutritional Sciences and Toxicology)
Daniel Nomura
Music David Milnes
Near Eastern Studies Asad Ahmed
Neuroscience Yang Dan
Michael Silver
New Media Abigail De Kosnik
Nuclear Engineering Peter Hosemann
Nutritional Sciences and Toxicology Daniel Nomura
Philosophy Daniel Warren
Physics Marjorie Shapiro
Plant and Microbial Biology Kathleen Ryan
Political Science Daniel Lee
Psychology Lance Kriegsfeld
Public Health Amani Allen
Public Health – Biostatistics Alan Hubbard
Public Health – Community Health Sciences Denise Herd
Public Health – Environmental Health Sciences Martyn Smith
Public Health – Epidemiology Arthur Reingold
Public Health – Health Policy and Management William Dow
Public Health – Infectious Diseases and Vaccinology Fenyong Liu
Public Policy Jane Mauldon
Rhetoric Shannon Jackson
Scandinavian Katherine Heslop
Slavic Languages and Literatures Harsha Ram
Social Welfare Susan Stone
Sociology Michael Burawoy
South and Southeast Asian Studies Penny Edwards
Spanish and Portuguese Daylet Dominguez
Statistics Philip Stark
Theater, Dance, and Performance Studies Abigail DeKosnik
Undergraduate Interdisciplinary Studies Christine Palmer
Vision Science / Optometry Austin Roorda